přednášková neděle

Dačického dům, 14. května, 11:00–14:00

písmo a tisk

Petr Sichinger

11:00
přednáškový sál Dačického domu

Tiskař, pedagog a dlouholetý šéf plzeňského Muzea knihtisku a knihy Petr Sichinger vás provede historií tiskových technik od Gutenbergova vynálezu knihtisku až po moderní digitální technologie. Pokud chcete vědět, jak vznikaly první ruční tisky, jak se v minulém století vytvářela sazba nebo co je to ofset, tak tady budete správně!

Bonusem navíc bude i malá tiskařská dílna po přednášce – Petr Sichinger přiveze sadu plakátovacího písma a s jeho pomocí si budete moct potisknout třeba donesené tričko, tašku nebo papír.

Rychlost, efektivita, srozumitelnost – psaní na klávesnici nabízí mnoho výhod oproti psaní perem na papír. Tuto zásadní dovednost bychom však neměli nechat upadnout v zapomnění. Proč? Ruční psaní zvyšuje kreativitu, uklidňuje, zlepšuje porozumění a cvičí náš mozek celostním způsobem. Tyto a další argumenty, proč nezahazovat pero ve prospěch klávesnice, vám představí kaligrafka Veronika Wuycheck.

Proč psát ručně?

Veronika Wuycheck

12:00
přednáškový sál Dačického domu

písmoznalectví

Helena Hornychová

13:00
přednáškový sál Dačického domu

Chcete se seznámit s oborem písmoznalectví, který se zabývá ověřováním pravosti podpisů a identifikací osob podle ručního písma? Tento forenzní obor využívaný například v kriminalistice vám představí soudní znalkyně Helena Hornychová.

Srozumitelnou formou vám přiblíží metody a postup písmoznaleckého zkoumání. Na základě reálných případů ze znalecké praxe pak zjistíte, jaké typy padělků se vyskytují nejčastěji anebo jaký je rozdíl mezi písmoznaleckým ověřením podpisu, úředním ověřením podpisu a bankovním ověřením podpisového vzoru.