gotická textura

Lektorka: Ewa Rylko

Přijďte se odpoutat od dnešního světa a ponořit se do tajů krásného středověkého písma. Stejně jako věže gotických katedrál, které šplhaly vysoko k nebi, se i písmena v tomto období postupně začala prodlužovat a lámat.

Textura – z latinského slova pro tkaní –  ukazuje, že důležitější než čitelnost písmen kdysi byla jejich estetická podoba, která měla navozovat efekt tkaniny. Písaři se ale nad čtenářem přece jen  slitovali a nad písmenem „i“ postavili tečku, která dříve používaná nebyla.

IC Kutná Hora-Sedlec

O kurzu

  Druhů gotického písma je více, vy se spolu s lektorkou zaměříte na klasickou texturu quadratu, kterou si většina lidí správně spojuje se středověkem.  A zjistíte, že textura není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

  Na kurzu si rozeberete základní tahy, z nich pak budete skládat písmena a z písmen slova. Dozvíte se, jaké rozestupy by měly být mezi písmeny a jaké mezi slovy, tak aby vše působilo harmonicky. Zjistíte také, jak vytvořit alternativní písmena a tak zvané ligatury – tady písmena, která se slévají k sobě, a dávají tak textu jeho nezaměnitelnou podobu.

   

  Pro začátečníky i mírně pokročilé
  3 hodiny
  1100 korun

  O lektorce

  Ewa se věnuje kaligrafii už několik let. Vnímá ji jako druh meditace, která člověku pomáhá odpoutat se od starostí dnešní doby a zároveň mu dává možnost tvořit a dávat slovům a větám estetickou podobu. Zajímá se hlavně o historická písma a inspiraci nachází ve středověku. Kaligrafii považuje za řemeslo, které by se mělo dále udržovat o rozvíjet.

  „Kaligrafie není o tom, jaké je vaše ruční písmo. A není ani o tom, jaký máte umělecký talent. Když budete mít trpělivost a vytrvalost, otevřou se vám dveře do světa, ve kterém se nebudete nikdy nudit. Když máte správné základy, svou kaligrafickou cestu si vyberete sami: ať už půjdete modernější stezkou nebo se vydáte do hradeb středověkých klášterů, kde mniši přepisovali knihy, vyráběli si svůj inkoust a pergamen.“