kaligrafické experimenty

Lektorka: Barbara Galińska

Zveme vás na neobvyklé setkání s kaligrafií. Nebudete se učit jedno vybrané písmo, místo toho se s lektorkou vydáte na průzkum možností, které vám při psaní dávají ploché nástroje. Může to být broušená špička, kaligrafické pero, vápenná tyčinka, plochý štětec, balzové dřevo, kousek plsti, gumy, kartonu nebo dokonce… hřeben.  Psát totiž můžete čímkoli.

vlašský dvůr

O kurzu

  Experimentování zahájíte s historickými typy písma. Uvidíte, jak vypadala unciální a gotická textura, budete společně přemýšlet o kompozici a zkoušet, jak písmena zajímavě rozvrhnout. Dozvíte se hodně o tom, jak fungují principy sestavování liter pomocí plochého nástroje a seznámíte se s několika velmi odlišnými abecedami. Budete hledat sami sebe a svůj styl.  Uvidíte, jak zajímavé toto hledání může být a kolik je toho k objevování. A že ploché kaligrafické nástroje jsou všude. Stačí po nich jen sáhnout a můžete začít psát.

   

   

  Pro mírně pokročilé/pokročilé
  3 hodiny
  1500 kČ

  O lektorce

  Barbara Galińska pochází z Varšavy. Povoláním je architektka, ale pracovala také jako animátorka kreslených filmů, grafická designérka a ilustrátorka. Je zakladatelkou sdružení Warsaw Calligraphy House, které propaguje krásné písmo. Její dobrodružná cesta ke kaligrafii začala v roce 2015. Píše na papír, zdi, výlohy, textil, lidská těla, sníh, písek… Používá různé, často velmi neobvyklé nástroje a odhaluje jinou tvář kaligrafie, často divokou a zdánlivě chaotickou. Neustále experimentuje a dokazuje, že práce s písmeny může být skvělým způsobem, jak tvořit a zároveň se bavit. Vede workshopy v Polsku i v zahraničí. Její práce byly prezentovány na výstavách v Polsku, USA, Francii, Itálii, Rusku, na Ukrajině, v Indii, Mexiku a Rumunsku.