unciála

Lektorka: Veronika Wuycheck

Začátky unciály sahají až do druhého století našeho letopočtu, kdy písaři začali postupně zakulacovat a zjednodušovat římskou kurzívu (rustiku) tak, aby mohli rychleji a čitelněji přepisovat manuskripty. Unciála se šířila Byzantskou říší, zbytkem Evropy až na Britské ostrovy, i do Afriky. V průběhu staletí se vyvíjela v mnoha různých variantách, než ji v 8. století nahradila karolinská minuska. 
Bohatou historii unciály budete díky kurzu moci ve svém psaní využít i vy!

Informační centrum Kutná Hora-Sedlec

O kurzu

  Tento kurz se odehraje ve dvou dílech. V hodinovém úvodu se spolu s lektorkou zaměříte na základy psaní se širokým perkem, především správný úchop a nácvik různých tahů.

  Pokud jste již se širokým perkem někdy psali, můžete úvodní část kurzu vynechat a přijít rovnou na druhou část. V té už se dozvíte, jaká jsou specifika psaní unciály – jaké úhly a tahy se v tomto písmu střídají, jak psát jednotlivá písmena i souvislý text.

   

  Pro začátečníky i mírně pokročilé
  3,5 hodiny (ve dvou blocích)
  1200 korun
  (1000 korun v případě, že chcete vynechat první rozcvičovací blok)

  O lektorce

  Veronika se věnuje kaligrafii od roku 2014, kdy poprvé zavítala do Tallinské školy kaligrafie v Estonsku. Ve své kaligrafické tvorbě pokračuje i po návratu do Prahy, nejraději se věnuje historickým stylům a jejich moderním interpretacím v kombinaci s ilustrací. Její tvorbu najdete pod značkou KaligrafNika a v květnu ji můžete vidět i na výstavě Svěží vítr ve Spolkovém domě.